Czego nie wiedzieliście o Białym Dunajcu

Czego nie wiedzieliście o Białym Dunajcu
logos-zakopane.pl

O tym, że Biały Dunajec to miejscowość wypoczynkowa, wiedzą wszyscy. Ale jakich lat sięga jej historia, jakie znane osobowości są związane z tym miejscem, wie już niewielu. Warto zapoznać się z krótką historią wsi i kilkoma ciekawostkami z nią związanymi.

Pierwszą wzmiankę o wsi datuje się na 1564 rok. Lustratorzy króla Zygmunta Augusta wspomnieli o niej w spisie nowopowstałych miejscowości. Nazwano ją wtedy „niewielką osadą”. Po 15 latach Biały Dunajec otrzymał akt lokacyjny i również wtedy wybrano pierwszego sołtysa, Jędrzeja Pawlika. Następnie jego potomkowie obejmowali to stanowisko, a za walkę na kresach otrzymali nobilitację i ich nazwisko zostało zmienione na Pawlikowski. Syn oraz wnuk Jędrzeja również odznaczyli się odwagą w bitwach za Rzeczpospolitą. Najstarsza część wsi Sołtysowo została nazwana w cześć bohaterskich czynów rodziny Pawlikowskich. W XVII wieku granice Białego Dunajca sięgały aż do Tatr, głównie zajmowano się wtedy hodowlą owiec i rolnictwem.

W czasie zaborów wieś znajdowała się pod panowaniem austriackim jako część Galicji. W II połowie IX wieku wieś zaczyna się rozwijać. W 865 r. powstaje samorząd gminy, która już wtedy posiada własny herb, przedstawiający białą rybę na błękitnym tle, a nad nią trzy gwiazdy. W 1884 r. wybudowano pierwszą szkołę podstawową, a kilka lat później, drugą. W późniejszym okresie rozwój wsi nabiera tylko tempa. Powstaje młyn, fabryka tektury, kościół z samodzielną parafią. Dopiero w latach 50’ XX we wsi została podłączona elektryczność. Pod koniec XIX Biały Dunajec wzbogacił się o linię kolejową Kraków - Zakopane i był to silny bodziec dla rozwoju turystycznego tego rejonu. Od tego czasu głównym zarobkiem mieszkańców miejscowości jest właśnie turystyka, głównie ze względu na atrakcyjne położenie i barwne krajobrazy.

Znane osobowości Białego Dunajca

Warto wspomnieć również o osobach, związanych z Białym Dunajcem. Niewielu z nas wie, że to właśnie tutaj urodził się Andrzej Galica, generał Brygady Wojska Polskiego, założyciel Strzelców Podhalańskich. Także urodził się tutaj Andrzej Skupień Florek, gawędziarz i poeta podhalański, którego wiersze opublikowane zostały w „Antologii współczesnej poezji ludowej” z 1967 roku.

Większość z nas zna z przewodników po górach szczyt, przypominający siedzącego mnicha w kapturze. Ten charakterystyczny szczyt jest wizytówką Tatr wysokich, opisywany był przez poetów, a nawet stał się bohaterem kilku filmów. Pierwsze zdobycie szczytu w 1879 roku datuje się jako początek taternictwa.

Niedaleko Białego Dunajca, w miejscowościach Gliczarów Górny, Leszczyny i Stołowe znajdują się punkty widokowe, z których zachwycać się można pięknymi krajobrazami Tatr oraz panoramą Beskidów, co dodaje wsi uroku i atrakcyjności.

Opinie naszych gości

  • Katarzyna K.

    Miejsce gdzie można dobrze odpocząć i zjeść domowe jedzenie. Gospodyni miła i troskliwa. Polecam!

  • Katarzyna Z.

    Właśnie wróciłam i jak zawsze bardzo zadowolona. U Janiny jest super. Janina to super gaździno no i to jedzenie - pychota!!!

  • Andżelika K.

    Jak to u Janeczki zawsze jest wesoło i nie ma czasu na nudę

  • Agata S.

    Bardzo rodzinna i miła atmosfera. Jedzonko przepyszne, pokoje wygodne, tanio. Polecamy!