Dlaczego turystom smakuje podhalańskie jedzenie?
Obszar Podhala to jeden z atrakcyjniejszych miejsc w Polsce, zwłaszcza dla turystów, kochających góry. To idealny wybór zarówno dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miast, jak również dla spragnionych wrażeń turystycznych i lokalnych atrakcji.
Turystyka kulinarna to szeroko rozwijający się obecnie rodzaj wypoczynku. Każdy z nas, jadąc w nowe miejsce ma na celu nie tylko podziwiać przyrodę regionu, ale również spróbować lokalnej kuchni i przysmaków, których możliwości degustacji na co dzień nie posiada w swoim miejscu zamieszkania. Dlaczego turyści tak chętnie wybierają Podhalańskie przysmaki?
To tutaj narodziła się prawdziwa kuchnia góralska, która wywodzi się właśnie od górali Podhalańskich. Tę grupę etniczną uważa się za jedną z najoryginalniejszych w Polsce. Góralskie potrawy przyciągają turystów swoją nietuzinkowością, a fakt, że będzie można ich spróbować w miejscu, w którym się narodziły, wśród malowniczych górskich krajobrazów, zachęca jeszcze bardziej.
Góralskie sery
Wizyta na Podhalu bez spróbowania oscypka nie może być uznana za udaną. Swój nietypowy smak zawdzięcza specjalnemu procesowi przygotowania. Oscypek to twardy, wędzony ser, produkowany z mleka owczego. W 2007 roku oscypek został objęty ochroną prawną jako produkt regionalny. Wytwarzać go mogą tylko bacowie, posiadający specjalny certyfikat. Równie regionalnym wyrobem jest bryndza, ser o intensywnym słonym smaku, a także bundz, elastyczny ser o wyglądzie twarogu, produkowany z mleka owczego z podpuszczką.
To, czego nie spróbujesz nigdzie indziej
Dlaczego turyści lubią podhalańską kuchnię? Przede wszystkim dlatego, że są to potrawy, których nie sposób znaleźć w żadnej innej kuchni regionalnej i tylko mieszkańcy Podhala znają wszystkie sekrety ich przygotowania. O ile sery góralskie są produktem, rozpowszechnionym w całej Polsce, o tyle są jeszcze potrawy, których nie sposób znaleźć w żadnym innym miejscu, poza Podhalem. Do takich przysmaków należy kwaśnica. Jest to zupa na kapuście kiszonej bez dodatku warzyw. Duża ilość dodanego kwaśnego soku nadaje zupie niepowtarzalnie wyrazisty smak. Aromat tłustego mięsa z barana, wypasanego na górskich łąkach zmieszany z kwasem kapusty daje niepowtarzalny smak, za którym tak tęsknią przyjezdni.
Typowo podhalańskim daniem są moskole. Są to pieczone na blasze placki na bazie ziemniaków, mąki, wody i soli, posmarowane masłem czosnkowym i podane z oscypkiem. Prostą, smaczną i typowo góralską potrawa jest bryjka. Gotuje się ją dodając do osolonej wody mąkę i, opcjonalnie, mleko lub kefir. Podaje się ją okraszoną słoniną. Podhalańskie jedzenie jest chętnie wybierane przez turystów ze względu na swój nietypowy smak. Świeżo przygotowana bryjka zagryzana moskolem, spożywana w podhalańskim domu w otoczeniu prawdziwych górali zbuduje autentyczną atmosferę, którą każdy turysta chce poczuć, przyjeżdżając w góry i którą zapamięta na długo.
Niepowtarzalny smak podhalańskich potraw i przysmaków sprawia, że produkty te są unikalne i spróbować ich w prawdziwym, oryginalnym wydaniu można tylko tutaj. Właśnie to sprawia, że podhalańskie jedzenie jest tak chętnie wybierane przez turystów, dla których wizyta w górach jest jedyna możliwością skosztowania lokalnych delikatesów.